V posledních letech tam nahoru chodil málokdo - nebylo proč. Památník byl povětšinou uzavřen, sousední vyhlídkový altán zpustošen a výhled na Prahu z velké části zakryt stromy a keři. Od 29. října 2009 je vítkovský památník po dlouhé době opět trvale zpřístupněn veřejnosti - jako hnízdo antikomunismu.
Internetové stránky Národního muzea, které objekt Národního památníku na Vítkově spravuje, praví: „Památník byl jako Památník Národního osvobození vystavěn v letech 1929-1938 k poctě československých legionářů; znovu byl upravován a doplňován po skončení 2. světové války, protože bylo nutné připomenout druhý protifašistický odboj. Po roce 1948 začal sloužit státní ideologii a k propagaci režimu. Byli zde pohřbeni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda. Památník postupně začal upadat do zapomnění. Po roce 1989 byli všichni pohřbení odsud odvezeni, ale dlouho se hledalo konkrétní využití. V roce 2001 se Národní památník na Vítkově stal součástí vládního usnesení o rehabilitaci a rekonstrukci některých památek spjatých s československými dějinami 20. století. Dostal se do správy Národního muzea, které začalo připravovat jeho rekonstrukci a rehabilitaci.
„Rekonstrukce a rehabilitace“ Národního památníku byla vskutku důsledná. Jestliže „po roce 1948 začal sloužit státní ideologii a k propagaci režimu“, nyní tato skutečnost platí dvojnásob. Jenže místo režimu lidově demokratického a později socialistického oslavuje nyní objekt a expozice v něm režim protilidový, nedemokratický (či vědečtěji řečeno buržoazně demokratický, což je synonymum) a antisocialistický, antikomunistický. Tomu muselo padnout za oběť umělecky hodnotné sousoší „Vítězství socialismu“ z roku 1960, které bylo odstraněno i s podstavcem a nezbylo po něm ani stopy. Pomník „obětem třídních zápasů s buržoasií 1918 - 1939“ uvnitř budovy památníku, umístěný ve výklenku, byl zakryt bílou přepážkou, aby dřívější situace neznalý návštěvník vůbec netušil, že za ní výklenek s pomníkem je. Jména a data narození a úmrtí revolucionářů, která byla po odstranění uren s jejich popelem částečně sloupána či jinak poškozena a v této tristní podobě byla k vidění při občasných zpřístupněních památníku v minulých letech, byla odstraněna úplně. Na mramorových deskách na jejich místě jsou fotografie a texty oslavující kontrarevolucionáře - Havla, Tigrida, Dubčeka a spol.
Mimořádně neuctivě bylo naloženo s mramorovou rakví s vyznačením jména prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. Jeho tělo bylo po jeho smrti vystaveno po vzoru těl Lenina, Stalina a Dimitrova nabalzamované ve skleněné rakvi. V roce 1962 bylo zpopelněno. Ačkoli se dodnes často tvrdí, že k tomu vedl jeho špatný stav, hlavní důvod byl politický a souvisel s Chruščovovou kritikou kultu osobnosti a rozhodnutím XXII. sjezdu KSSS o odstranění Stalinova těla z mauzolea na Rudém náměstí. Antonín Novotný Chruščovovu linii ochotně následoval nebo ještě raději předbíhal, proto dal zbořit nedávno předtím (v r. 1955) odhalený Stalinův památník na Letné a spálit tělo Gottwalda. Urny s popelem Kl. Gottwalda a dalších revolucionářů, kterých se neujali jejich pozůstalí, byly po listopadu 1989 přemístěny do nenápadného společného hrobu na okraji pražských Olšanských hřbitovů. Mramorová rakev s Gottwaldovým jménem byla ještě před zahájením „rekonstrukce“ na svém místě - nyní leží ve sklepě památníku rozbitá na jednotlivé kusy, které jsou naházeny na sebe, a tak je ukazována návštěvníkům. Divím se, že (zatím?) chybí nápis: „Plivněte si, prosím.“
Nástěnky „dětské“ výstavky kritizují třeba „hroznou socialistickou módu“, přitom v textu uvádějí popravdě, že byla přejímána ze Západu! Poukazují také na to, že po nástupu G. Husáka byly zvýšeny výhody pro rodiny s dětmi a narodilo se proto mnoho dětí. To byl tedy teror! Bytový problém byl řešen výstavbou panelových domů, které ale byly nekvalitní. Jak hrozné! Řada z nás v nich bydlí dodnes a mnoho z těch domů od té doby neprochází žádnou údržbou... A jestliže tehdy pracující lidi trápilo, že se musí dlouho čekat na byt, dnes řeší starost, že na vlastní byt nikdy nedosáhnou a na nájemné v lepším případě dají všechny peníze, které neutratí za jídlo.
Pozoruhodný je i útok na prvního československého kosmonauta Vl. Remka. Ten je dnes poslancem Evropského parlamentu, uvádí nástěnka. (Za kterou stranu, to neuvádí. Nemůže připustit, že v „demokratické společnosti“ může strana s takovým názvem existovat.) Místo aby trpěl v komunistickém žaláři jako všichni slušní lidé, letěl si Remek do vesmíru a nechal se obdivovat komunistickou propagandou! Hanba mu!
Luděk Chudý
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára